Kiedy?

Gdzie?

19.11.2021-21.11.2021

rozpoczęcie o godz. 10.00 w piątek: Zamek Cieszyn

zakwaterowanie (dostępne od piątkowego wieczora): Hotel Liburnia Cieszyn

Konferencja już się odbyła - zachęcamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania oraz rezultatów projektu w zakładce REZULTATY.

W dniach 19-21.11.2021, Młodzieżowa Akademia Samorządowa zawitała do Cieszyna. W piątek na Zamku Cieszyn spotkaliśmy się z najmłodszym cieszyńskim Radnym Rady Miejskiej, Szymonem Słupczyńskim. Podczas spotkania rozmawialiśmy o cieszyńskiej specyfice, zarządzaniu miastem, a także o interesującej perspektywie bycia młodym radnym. Radny opowiadał nam o swojej kampanii, motywacji, a także jakie codzienne działania podejmuje jako radny. Podczas spotkania została zaprezentowana oraz omówiona Lokalna Mapa Potrzeb Młodzieży.

 

Dodatkowo, odbyliśmy warsztaty dotyczące pomysłów integrowania w działaniu młodzieży z całego województwa, a także pomysłów na ożywienie mniejszych miejscowości, znacznie oddalonych od Katowic, leżących na terenie województwa śląskiego.

W sobotę przenieśliśmy się do Cieszyńskiego Ośrodka Kultury Dom Narodowy, gdzie odbyliśmy debatę o nazwie: czy powiaty są nam potrzebne? Gośćmi spotkania byli: Piotr Czarnojańczyk - członek zarządu powiatu zawierciańskiego, oraz Christian Jaworski - były członek zarządu powiatu cieszyńskiego. Popołudnie spędziliśmy z kolei na warsztatach, które poprowadzili nasi goście z Czech - Petr Kantor oraz Eva Klusová. Rozmawialiśmy o współpracy transgranicznej, a także generowaliśmy pomysły i potrzeby z nią związane.

Niedzielę rozpoczęliśmy od spaceru badawczego po Cieszynie, po którym oprowadziła nas cieszyńska część naszej grupy. Rozmawialiśmy o specyfice miasta, wpływu jego historii i wyglądu na mieszkańców, a także możliwościach rozwoju miasta.